İngiltere’de yaşamak için Ankara Anlaşması

İngiltere’de yaşamak için Ankara Anlaşması
Ankara Anlaşması kapsamında girişimci başvurusu, İngiltere’de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sağlanan bir özel bir başvurudur. Bu başvuru ile İngiltere’de yaşayabilir, çalışabilir, İngiliz vatandaşlarıyla aynı haklara sahip olur ve sonrasında vatandaşlık alabilirsiniz.
Başvuru yapmak için gerekenler nelerdir?
Başvuru yapacak kişi ile birlikte ailesi de tüm haklardan faydalanır. Başvuru için esas husus orada başvuru sahibinin kendi işini kurmasıdır. Sadece kuracağı işi yapmalı ve daimi oturum elde edene kadar bunu sürdürmelidir.
Başvuru için bir dosya hazırlanır ve elçiliğe sunulur.  Bu başvuru dosyasında girişime ait iş planı ve destekleyici belgeler ile aile ile ilgili bilgiler bulunur.
Ankara Anlaşması kapsamında yapılan bu başvuruda başvuru sahibinin girişimi gerçekleştireceği ve yaşamını idame ettireceği bir bütçesi olması ve İngilizce bilgisi önemli unsurlardır.
Banka hesaplarınızda gösterilmek üzere belirlenmiş bir alt limit yoktur ancak iş planında bahsedilen işin kapsamına göre, elçiliğe sunulacak bütçe değişir.
Başvuru sonucu ne kadar sürer?
Elçiliğe dosyanızı ettikten sonra değerlendirme süreci 15 gün civarındadır. Sonrasında vize talebinizin sonucu gelir. Vize onayınız gelir ve vizeniz çıkar ise vize tarihinden itibaren bir ay içinde İngiltere’ye ailece giriş yapmak ve oturum kartınızı almak Vize aldıktan sonra hangi haklar sağlanır? 
Size ilk sene için geçici oturum verilecektir. İlk yılın sonuna kadar işletmenizi başarılı bir şekilde kurup faaliyette bulunduysanız, yılsonunda üç yıl daha oturumunuz uzatılır. Dört yılın sonunda ise daimi oturum hakkı elde edersiniz. Beşinci yılınızda ise artık vatandaşlık hakkına sahip olursunuz.
Bu oturumları uzatabilmek ve devam ettirmek için ailece belli bir sürenin üzerinde İngiltere’de bulunuyor olmanız gerekmektedir.
Vizenizi alıp İngiltere’ye gittiğiniz andan itibaren devletin sunduğu sağlık hizmetlerinden, temel eğitimden, vs İngiliz vatandaşları ile eşit şartlarda faydalanmaya hak kazanırsınız.
Başvuru sahibinin eşi çalışma iznine sahiptir. Çocuklar temel eğitimden ücretsiz faydalanırlar.
Başvuruyu başlatmak için ne yapılmalıdır? 
GoLiveStudy olarak sizlerle yapacağımız ön görüşme neticesinde sizi tanıyor ve kriterleriniz doğrultusunda tüm dosyanızı hazırlamak adına ön çalışma yapıyoruz. Başvuru dosyanızın hazırlanması için çalışmalara başladıktan iki ay sonra başvurunuzu yapıyoruz. Konusunda uzman avukatlarımızın sizi temsil etmesi ile elçiliğe başvurunuz yapılır. On beş gün gibi kısa bir süre içerisinde vize başvurunuz neticelenir.