Kanada Göçmenlik Hakkında

Kanada uzun yıllardır göçmenlik programları ile tüm dünyadan kişileri kabul etmekte ve onlara vatandaşlık vermektedir.

2015 Ocak ayı itibariyle açıklanan en son göçmenlik programı ile başvuru yapabilirsiniz. Bu program Nitelikli Göçmenlik programı ya da Express Entry olarak adlandırılmaktadır.

Bu göçmenlik programında puanlama sistemi mevcuttur.

Biz ücretsiz olarak detaylı bir görüşme ile sizin göçmenlik programına uygun aday olup olmadığını değerlendiriyoruz.

Daha sonrasında ise başvurunuzu tamamlıyor ve Kanada Göçmenlik Bakanlığının aylık alımlarını takip ederek işlemlerinizi tamamlıyoruz.

Kanada Göçmenliğe başvurmak için hangi özelliklere sahip olmak gerekiyor?

Puanlama sisteminde esas alınan bazı kriterler var. Bunlardan en önemlisi İngilizce dil bilgisi seviyeniz. Bunu da IELTS sınavı ile kanıtlıyorsunuz. Diğer önemli unsur da üniversite mezunu olmanız. Üniversite mezuniyetinizi Kanada kurumlarından denklik alarak belgelendiriyoruz. Bir diğer önemli unsur da en az bir sene iş tecrübesine sahip olmanız.

Bütün bunlar size puanlama olarak katkı sağlamakla birlikte bunların yanında farklı nitelikleriniz de bu puanınızın artmasına ve başvurular arasında üst sıralara çıkmanıza neden olmaktadır.

Başvuru için İngilizce seviyesi ne olmalıdır?

IELTS sınavından 6 veya üzeri bir puan almanız yeterlidir. Evliyseniz eşinizin de girmesi ve orta seviyede bir skor alması fayda sağlamaktadır.

Meslek grubu önemli midir?

Açıklanan bu Nitelikli Göçmenlik programı / Express Entry programı ile birlikte meslek grubu ayrımı kalmamıştır. Her meslekten kişiler başvuru yapabilir. Mesleğinizin başvuruya olumlu ya da olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır.

Göçmenlik başvurusu ne kadar zamanda tamamlanıyor?

IELTS skorunuz ve denklik belgeniz gelir gelmez 3 gün içinde başvurunuzu tamamlıyoruz.

IELTS sınavına girmenizi takiben 10 gün sonrasında sınav sonucunuzu alabilirsiniz. Denklik başvurunuz ise üç hafta içerisinde tarafımıza ulaşmaktadır.

Diğer belgeler hemen tamamlanmalı mıdır?

Belgelerinizi Kanada Göçmenlik Bakanlığının başvurunuza yolladığı davet mektubu sonrasında tamamlamak gerekmektedir. Başvuru yapılırken tüm belgelere ihtiyaç olmamaktadır.

Kanada vatandaşlığı hemen alınıyor mu yoksa Kanada’da bir süre yaşanmalı mıdır?

Kanada’ya kabul ile birlikte orada daimi oturum izni verilmektedir. Bu esnada çalışma, eğitim, sağlık ve diğer tüm haklardan vatandaşlarla aynı şekilde faydalanılmaktadır. Dört yıl orada yaşadıktan sonra eğer üç yılını gün esası olarak Kanada’da geçirdiyseniz vatandaşlık için hak kazanırsınız. Bunun için Kanada’da geçirdiğiniz toplam gün sayısına bakılır.

Kanada’da göçmenlik hakkı kazanıldığında çalışmak şart mıdır?

Kanada’ya nitelikli göçmenlik programıyla gidiyor olmanız mutlaka çalışmanız gerektiği anlamına gelmemektedir. Orada dilediğiniz iş kolunda çalışabilir, bir iş kurabilir ya da emekli hayatı yaşayabilirsiniz. Hükümet size böyle bir şart sunmamaktadır.

Kanada’ya göçmenlik için başka programlar da mevcut mudur?

Evet, bölgelere göre değişen yatırımcı programları mevcuttur. Ayrıca kendi işini yapan belli meslek grupları için Kanada Self Employed başvurusu da mümkündür. Bu programlar için diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Ücretsiz değerlendirme ve teklif için Golivestudy Yurtdışı Eğitim ve Yaşam Danışmanlığı olarak bizi arayıp randevu alabilirsiniz.