Kanada’nın üstün olduğu 10 şey


Özür Dilemek: “Özür dilerim, yanağım yumruğunuza çarptı…” Yapılan araştırmalarda 18-25 yaş arası Kanadalıların %90 ‘ının yabancı biri kendilerine çarptığında özür diledikleri gözlemlenmiş. Kanadalıların özellikle de ülkelerine ziyarete gelenlere fazlasıyla hoşgörülü ve iyi oldukları muhakkak.


Göller: Kanada’nın diğer tüm ülkelere kıyasla çok daha fazla gölü mevcuttur – yaklaşık 3 milyon tane. Dünyadaki taze su kaynaklarının üçte biri sadece Ontario eyaletinde bulunuyor. National Geographic’e göre de Muskoka göl bölgesi yazın seyahat edilebilecek dünyadaki en iyi yer…

Filmlerde kullanılan mekanlar: Brokeback Mountain? Rocky Mountain’da çekilmiş. Capote ? Winnipeg’de çekilmiş. Twilight? Vancouver’da çekilmiş. Titanik? Filmin büyük kısmı Halifax sahilinde çekilmiş. Kanada’yı hiç görmediyseniz de aslında filmlerden dolayı yıllardır buraları biliyorsunuz. Hollywood filmlerini burada çekmeyi seviyor.

Temiz Hava: Ulusal bir hava kalitesi ölçüm çalışması Kanada’nın gezegendeki en temiz havaya sahip üçüncü yer olduğunu belirtmektedir. Birinci ve ikinci sırayı Estonya ve Maritius alsa da biz sini dikkatinizi Kanada’ya çekmek isteriz.

Espri anlayışı: Kanadalılar neşeli komik insanlardır. Hatta fazlasıyla komedyen de yetiştirmiştir. Jim Carrey, John Candy, Eugene Levy, Catherine O’Hara, Dan Aykroyd, Seth Rogen, Mike Myers, Phil Hartman, Michael Cera ve daha bir çok yıldız…

 ,

Çikolatalar: Hershey’s çikolata markası Kanada’nın olup, “Kanada’nın çikolataları daha yağlı ve boyutları da daha büyük” diye tanımlanır. Özel bir lezzete sahiptir ve bu yüzdendir ki en sevilen markalar hep Kanada’dandır; Caramilk, Aero, Mr. Big…

Kayak ülkesi: Lake Louise (Louise Gölü); görkemli Banff National Park içerisinde yer alır. British Columbia eyaletinde bulunan Whistler Blackcomb, geçen yıl, SKI Magazine tarafından Kuzey Amerika’nın en iyisi seçilmiştir. Heli-Skiing ? (kayakçıların helikopterle dağ zirvelerine götürüldüğü tatil şekli). Bu olay, Kanada’da Bugaboos’ta başlamıştır ve halen dünyada yapılacak en iyi yerlerdendir.

Ulusal bir marka: Hiçbir ülkenin Kanada’nın çınar yaprağı kadar belirgin bir simgesi yoktur.  Özellikle Kanadalı gezginler yurtdışına çıktıklarında kendilerini hemen belli ederler. Amerikalı değil, Alman değil, yaprağı gördüyseniz tamam Kanadalı.

Yolculukta yemek molası: Tim Horton’s. Harvey’s. Swiss Chalet. Eğer bu isimleri bilmiyorsanız, öğrenince yollarda başka bir yere gitmek istemeyeceksiniz.

Çok farklı terimler ve cümleler: Normalde duymaya alışkın olmadığınız terimler kullanılır. İngilizcede ilk duyduğunuzda yabancı gelecek olan terimler. 24 lük şişe bira kasasına “two fours”, peçeteye “serviettes” derler. Pantolonunuz bolsa ve kemeriniz gevşekse sizi “your gitch is showing” diye uyarırlar…

Kaynak: http://edition.cnn.com/2013/12/15/travel/things-canada-does-better/